1. ročník Mařákovi Šachovnice

1. ročník Mařákovi Šachovnice

V neděli 12. května se uskutečnil 1. ročník Mařákovy šachovnice. Jednalo se o simultánku dlouholeté české jedničky Davida Navary (elo 2741) na 50 šachovnicích (partie byly rozděleny na dopolední a odpolední blok po 25 partiích). Smysl akce byl jasný - dát další impuls šachovému dění v regionu.

Celé akci předcházelo několikaměsíční plánování - od domluvení termínu s panem Navarou až po zajištění bohatého doprovodného programu. Vše se za nemalého úsilí organizátorů povedlo a v neděli 12. května se sjelo více než 50 hráčů a početný doprovod do Litomyšle před kavárnu Julius Mařák, která byla hlavním organizátorem akce. Ačkoliv počasí nepřálo, simultánka se velmi povedla. O tom svědčí zpětná vazba hráčů:

Záběry z akce Mařákova Šachovnice

Lukáš Hurt (šachový klub Česká Třebová): "Člověku se jen tak nepoštěstí zahrát si partii s dlouholetou českou jedničkou a jedním z nejlepších hráčů planety poslední dekády. Počasí nám sice vůbec nepřálo a David musel pořádně promrznout, přesto simultánka přilákala pozornost desítek šachistů od těch nejmenších až po seniory. Nezbývá než doufat, že podobné akce se budou opakovat."

Alexandr Nikolínko (šachový klub Česká Třebová): “I když počasí nebylo ideální tak možnost zahrát si proti současné šachové jedničce by pěkný zážitek nejen pro mládež ale i pro mne. Co se týká organizace, ta byla super a vynikající občerstvení. Za sebe můžu jen doufat, že podobná akce proběhne i v příštím roce.”

Záběry z akce Mařákova Šachovnice

Celá akce proběhla ve velmi uvolněném a přátelském stylu. Bylo vidět, že si hráči velmi váží toho, že do regionu přijel takto silný hráč a oni měli možnost si s ním zahrát.

Záběry z akce Mařákova Šachovnice

David Navara se nám po simultánce přiznal, že hrát 50 partií pro něj bylo náročné, ale že ho celá akce velmi bavila a ocenil hru přítomných hráčů, kdy hráli silně a zároveň je pro ně hra s velmistrem motivační.

První ročník Mařákovy šachovnice se povedl. Vyvolal velký zájem a největší odměnou organizátorům bylo nadšení hráčů, zejména dětí, z možnosti si zahrát s tak excelentním hráčem. Už teď se v Litomyšli těšíme na druhý ročník.

Za organizátory Jan Smejkal a Ivo Prax